Книга за 5 хвилин. Роберт Кіосакі «Багатий тато, бідний тато»
Конспект написаний спеціально для свого сина.
Деякі важливі думки, так як і в книзі, повторюються, не дратуйтесь :-)
Не говори «Я не можу собі цього дозволити», а питай «Як я можу собі це дозволити?»
Ніколи не здавайтеся! Ви бідні тільки тоді, коли здаєтеся.
Бідні працюють на гроші, а багаті змушують гроші працювати на себе.
Іноді щоб заробити більше, потрібно працювати безкоштовно.
Правила фінансової грамотності:
Правило №1 «Купуйте активи»
Багаті купують активи, бідні пасиви хоча часто думають, що це активи. ( «Актив» те, що приносить гроші - «пасив» те, що забирає гроші). Тому багаті багатіють, а бідні бідніють.
Мірило багатства - час який Ви можете прожити, припинивши працювати (на своїх «запасах» або «пасивному» доході).
Думайте про свій бізнес. Робота на когось не дасть вам забезпеченої старості. Бізнес це актив. Особливо якщо він може приносити дохід без вашої постійної участі і його можна продати. Якщо бізнес не приносить дохід без вас і його не можна продати - це просто робота.
Бізнес Макдональдса НЕ гамбургери, а нерухомість (Вони купили найвигідніші для фастфуду земельні ділянки по всьому світу і багато здали в оренду під франшизу Макдональдса).
Список активів від Кіосакі:
1. Бізнес, який приносить дохід без Вашої участі.
2. Акції
3. Облігації
4. Інвестиційні фонди відкритого типу
5. Нерухомість що генерує дохід
6. Боргові розписки
7. Авторські гонорари від інтелектуальної власності
8. Та ін. Що має цінність, ліквідність (легко продається) і генерує дохід.
Купуйте розкішні дорогі речі тільки з додаткового доходу від активів, а не на зарплату або тим більше в кредит.
Фінансовий коефіцієнт інтелекту складається із знань в 4 областях:
1. Бухгалтерський облік. Фінансова грамотність
2. Інвестування. Інвестиційні стратегії.
3. Маркетинг. Розуміння ринку. Знання що запропонувати ринку щоб відразу купили.
4. Економічні закони. Юриспруденція. Законодавство.
Можливості приходять до тих, хто їх шукає. Чим більше у вас досвіду і знань в різних сферах, тим більше можливостей ви будете бачити. А глибина знань в конкретній галузі в яку збираєтеся інвестувати зменшує ризик інвестицій.
Два типи інвесторів:
1. Купують готові інвестиційні пакети. Працюють з інвест фондами і т.д. Заробляю трохи, але менш ризиковано.
2. Самі шукають потенційні об'єкти для інвестування. Ризик і заробіток повністю залежать від знань і досвіду інвесторів. (Як побачити можливість, де знайти гроші, як знайти професійних помічників для розвитку інвест проекту).
Працюйте щоб навчитися тому як не працювати на гроші! Мало бути класним фахівцем, потрібно ПРАЦЮВАТИ, навіть незважаючи на те, що конкретна робота тобі може дуже не подобається (наприклад, «корона не спаде» якщо особисто займатися продажами, або просити клієнтів написати хороший відгук і т.д.).
Для досягнення успіху потрібні міцні навички в таких сферах управління:
1. Управління грошовими потоками.
2. Управління системами та особистим часом (включаючи себе і час з сім'єю).
3. Управління людьми.
Уміння продавати, купувати, бути щасливим в сім'ї. Розвивати навички комунікацій, ведення переговорів.
Віддай і отримаєш. В т.ч. і на благодійність.
5 Причин чому люди залишаються бідними:
1. Страх в т.ч. втрати грошей
2. Цинізм. Циніки критикують, а потрібно аналізувати. Через страх циніки критикують і шукають відмовки типу «я не працюю з нерухомістю тому, що не хочу ремонтувати туалети».
3. Лінь. В т.ч. лінь вирішувати «незручні питання».
4. Погані звички. Наприклад, від роботи свого бізнесу залишати собі гроші тільки після сплати всіх рахунків, а якщо реально «виймати» розрахункову суму раніше всіх, то на сплату податків та ін. Обов'язкових платежів ти таки «розіб'єш але заробиш ...».
5. Зарозумілість. Люди за зарозумілістю ховають непрофесіоналізм. «Я цього не знаю тому що мені це не потрібно». Відсутність знань і досвіду радикально збільшує ризик інвестицій.
«Золото є скрізь, просто більшість людей не навчені як його виявляти»
10 Кроків як навчитися виявляти золото:
1. Потрібна вагома причина знайти золото (багато бізнесів ставали успішними не тому що була геніальна ідея, а тому що засновник хотів «будь-що» довести, що на цьому можна заробляти).
2. Мати свободу вибору і кожен день вибирати важку працю заради завтрашньої свободи. Інвестиція в свою освіту - найважливіша. Ваш інтелект, досвід, знання - самий сильний і важливий актив.
3. Вибирайте друзів обережно. Друзі «роблять» вас. Не важливо багаті вони чи бідні. В ідеалі намагайтеся зближуватися з людьми, які можуть дати вам знання, навчити чомусь корисному, дати важливу інформацію. Зараз інформація часто робить гроші, а не виробничі потужності або ін. мат. цінності.
4. Опануйте однією формулою (рецептом заробляння) а потім вивчайте інші. «Ви те, що ви вчите». Зараз особливо важливо не те, що ви вже знаєте, а те з якою швидкістю ви засвоюєте нові знання.
5. Самодисципліна. Самоконтроль. Заплати спочатку собі (на актив). Навіть якщо насідають кредитори, не продавай правду активи, а шукай способи заробити. Якщо все правильно робити і не розслаблятися - буде вистачати і на постійне збільшення активів, і на нормальне життя, і на податки.
6. Платіть своїм брокерам, працівникам, фахівцям добре. Хороший спеціаліст на великій зарплаті принесе вам ще більше грошей, особливо хороший брокер. Не бійтеся, а навпаки намагайтеся наймати людей, які «розумніші Вас» особливо у вузьких спеціалізацій.
7. Шукайте активи, які можуть швидко повернути вкладене і приносити потім чистий прибуток. Наприклад, акції на зростанні. Ви їх купуєте, через якийсь час продаєте ту частину, яка окупить ваші вкладення, а що залишилися тоді будуть приносити Вам «чистий» прибуток, і втратити їх вже буде не так шкода. Або «дохідну» нерухомість, наприклад, якщо бізнес на цій нерухомості перестане приносити гроші у вас все одно залишиться нерухомість яку можна буде продати. Ризикуйте тими грошима, які Ви можете дозволити собі втратити.
8. Купуй собі «печеньки» (предмети розкоші) тільки з доходів від активів а не в кредит. «Заплати спочатку собі (збільш актив) ...».
9. Виберіть собі героїв і в складних ситуаціях можна «одягати» на себе їх образи. Наприклад, інвестувати як Дональд Трамп, «викручуватися» при податковій перевірці як Остап Бендер, виголошувати промови як Мартин Лютер Кінг.
10. «Давайте і вам воздасться». Допомагайте і вам допоможуть. Навчайте, діліться досвідом і вам підкажуть. Давайте гроші на реальну благодійність, а не просто вкладайте гроші в бізнес-проекти і вони повернуться до Вас новими можливостями.
Практичні поради без «філософії»:
- періодично аналізуйте свою роботу. Зупиніться, визначте що працює, а що не працює, чому. Перестаньте витрачати час і ресурси на те що не працює і шукайте нові можливості;
- шукайте ідеї. Знаходьте і дійте! Пам'ятайте правило 72 годин (якщо ви не почнете діяти протягом 72 годин після того як вас відвідала «геніальна ідея» - швидше за все нічого не вийде ...).
- вчіться. Відвідуйте семінари, тренінги, купуйте книги і т.д. Інвестиції в себе найнадійніші і прибуткові.
- намагайтеся щоб у вас завжди був вибір. Якщо на ринку є 10 пропозицій вивчіть їх всі і зробіть їм свою, вигідну вам контрпропозицію. Таким чином, у вас буде шанс знайти найоптимальніший варіант.
- «моніторте» цікаві вам ринки. Наприклад, «Робіть пробіжки по районам де можна недорого купити нерухомість щоб не пропустити момент, коли якийсь із цих районів почне ставати перспективним, а ви дізнаєтеся про це першим».
- Не йдіть за течією. Натовп не завжди знає краще, більшість просто йде за натовпом.
- будьте далекоглядним. Іноді 500 $ на тренінг можуть тут же допомогти заощадити 50 000.
- старайся «купувати оптом». Так отримаєш знижку, а якщо пощастить, то продавши залишки отримаєш потрібний товар і прибуток.
- вчіться у історії. Всі починали з малого.
- ДІЙТЕ! Під лежачий камінь вода не тече.